Adliye’deki 4 Ton Uyuşturucu Kayıp: Emanet Deposundaki Paraları Kim Zimmetine Geçirdi?

Van Erciş Adliyesi’nde vazife yaparken evvel ‘zimmet’ hatasından uzaklaştırılan daha sonra da muvaffakiyet evrakı verilen Metin Zeytun’un adli emanet ofisinden toplam olarak 744 bin 565 TL, 100 dolar ve 4 bin 700 euroyu zimmetine geçirdiği ortaya çıktı. Adliye’deki düzmece evraklarda imzası olan altı savcı ise ”görevi berbata kullanma” cürmünden beraat etti. 

‘Emanetten 30 kg civarında uyuşturucu çıkardım, sattım’

Van Erciş Adliyesi’nde yaşanan skandallar zincirinde yeni bir gelişme yaşandı. 20 Nisan 2019 tarihinde polisin yaptığı operasyonda Erciş Adliyesi’nde İdari İşler Müdürü olan Metin Zeytun adli emanet bürosunda tutulan 16 kilo uyuşturucuyu çıkarıp, satmaya götürürken yakalanmıştı. Operasyonun akabinde soruşturma genişletilirken, Zeytun’un adliyenin isimli emanet ofisine teslim edilen materyalleri yıllardır gizlice sattığı belirlenmişti. Tutuklu yargılanan Metin Zeytun mahkemede cürmünü itiraf ederek, “Ben adliyenin hesabından genelde param olmadığında internet bankacılığı yetkim olduğundan kendime para aktarıyordum. Daha sonra bu paralarla bahis oynuyordum. Başsavcılara paranın Maliye’ye yatması için çekilmesi gerektiğini söyleyerek yazıları imzalatıyordum. Başsavcılar paraları maliyeye yatırdığımı düşündüğünden bana bunları hiç sormadı. Sözleşmeli personellerin maaşını hesaba yatırdıktan sonra gereksinimim olduğu için kendi hesabıma aktarıp kullandım.Emanetten 30 kg civarında uyuşturucu çıkardım, sattım” demişti.

Sanıklardan adliyede çaycılık yapan Metin Demez ise savunmasında Zeytun’u suçlayarak “Ben onun buyruğunda çalışan ve başında 3 amir bulunan bir mahkûmum. Bize her türlü işi yaptırıyorlardı. Ben Metin Zeytun’un otomobildeki torbaları, emanette bulunan uyuşturucularla değiştirdiğini bilmiyordum. Bu şahıs, 2011 yılından beri adliyeden 4 tona yakın uyuşturucu çıkarttı. Bunu yaparak para kazandı” demişti. 

Sahte evraklarda imzası olan altı savcı beraat etti

Zeytun ve kendisine yardım ettikleri belirlenen Metin Demez, Hakan Gümüştaş, Halit Tekçe hakkında “uyuşturucu yahut uyarıcı husus ticareti yapma yahut sağlama”, “zimmet” ve “kamu görevlisinin resmi bölgede sahteciliği” suçlarından 30 yıla kadar mahpus cezası isteniyor. 

Dava sürecinde hazırlanan eksper raporunda emanet deposundaki 3 ton uyuşturucunun imha edilmiş olarak gösterildiği tespit edilirken, 2011 yılından bu yana Erciş Adliyesi’nde misyon yapan ve hazırlanan geçersiz evrakları imzaladıkları belirtilen altı isimli emanet savcısı hakkında Bölge Adliye Mahkemesi’nde ‘’görevi berbata kullanmak’’ suçundan dava açıldı. ”Görevi berbata kullanma” kabahatinden yargılanan altı savcı beraat etti.

Bilirkişi heyetinin 2. ek raporu açıklandı

Onedio’nun ulaştığı uzman şurasının 2. ek raporunda ise Metin Zeytun’un isimli emanet deposundan zimmetine geçirdiği para ortaya çıktı. 

3 torba içinde 19 büyük klasörden oluşan evrak, kayıt ve belgeleri inceleyen bilirkişi kurulu, hazırladığı raporda, Sanık Metin Zeytun’un, kendisine internet bankacılığı yapma yetkisinin verilmesi nedeniyle, adliyenin; maaş, uzman, emanet paralar hesaplarından toplam olarak  744 bin 565 TL, 100 dolar ve 4 bin 700 euroyu zimmetine geçirdiği kanısına vardık”diye belirtti.

‘Yaklaşık 4 ton uyuşturucu unsurun çıkarıldığı olayda, yalnızca müvekkilin sorumluluğuna gidilmesi mümkün değildir’

Davaya ait konuşan Metin Zeytun’un avukatı Cihad Sargut ”Dosya kapsamına alınan eksper raporuyla ve müvekkilin de beyanlarıyla sabit olduğu üzere, emanet hesaplarından müvekkil hesabına para girişleri olmuştur. Müvekkil soruşturmanın birinci kademesinden itibaren bu konulara ait detaylı beyanda bulunmuş ve bu beyanlar doğrultusunda soruşturma süreçleri yürütülmüştür. Lakin biz şu konuya dikkat çekmek istiyoruz. Yaklaşık 4 ton uyuşturucu hususun çıkarıldığı isimli emanetten bu olay nedeniyle yalnızca müvekkilin sorumluluğuna gidilmesi mümkün değildir. Müvekkil hareketleri kapsamında yaklaşık 30 kg uyuşturucu maddeyi çıkardığını ikrar etmektedir. Geriye kalan kısmın kim tarafından ne suretle çıkarıldığı hala tespit edilememiştir. Cumhuriyet Savcılarıyla ilgili verilen beraat kararı da maddi gerçeğe ulaşmayı imkansız kılmıştır. Müvekkil ile ilgili yargılama hala devam etmektedir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir