Asgari ücretli 2023’te öğün başına 6,8 lira, eğitim için aylık 37 lira ayırabilecek

Yeni açıklanan 8 bin 506 TL’lik minimum fiyat, bir çalışanın barınma ve beslenme üzere temel muhtaçlıklarını karşılama noktasında dahi yetersiz.

Veriler TÜİK Tüketim Harcamaları İstatistiklerinde en fakir yüzde 20’lik gelir kümesinin husus kümelerine nazaran yaptığı harcama oranları baz alınarak hesaplanırken minimum ücretlinin eğitim, ulaşım, beslenme ve barınma üzere temel gereksinimleri karşılamakta zorlanacağı görüldü.

Maaşının büyük kısmını besin ve barınma gereksinimi için harcamak zorunda kalan minimum ücretlinin bilhassa büyükşehirlerde mesken kiralaması ve kendisi ve ailesinin kâfi beslenmesi neredeyse imkansız.

ÖĞÜN BAŞI 27 TL

DİSK/Birleşik Metal İş Sendikası Sınıf Araştırmaları Merkezi’nin (BİSAM) hesaplamalarına nazaran, minimum fiyatlı, şubat ayında eline geçecek olan 8 bin 506 TL’lik gelirinden kendisi ve ailesi için besine günlük yalnızca 82 TL, öğün başına 27 TL ayırabilecek.

BİSAM’ın TÜİK Tüketim Harcamaları Araştırması ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Asgari Ücret İstatistikleri üzerinden yaptığı hesaplamaya nazaran, minimum ücretlinin her bir öğün için kişi başına ayırabileceği meblağ yalnızca 6,8 TL oldu.

4 kişilik aile geçindiren taban ücretlinin çocuğunun eğitimi için ayırabileceği meblağ aylık 74 TL her bir çocuk için 37 TL olacak.

Asgari ücretlinin en fakir yüzde 20’lik dilimin harcamalarına nazaran çeşitli eser kümelerine ayırabileceği hisse ise şöyle:

ASGARİ ÜCRETLİNİN BARINMASI İMKANSIZ

Endeksa.com veritabanı sonuçlarına nazaran Kasım 2022 tarihi prestiji ile Türkiye genelinde ortalama kiralık meskenlerin metrekare fiyatının 58,6 TL olduğunu varsayıldığında minimum ücretlinin kira için ayırabileceği meblağ ise yalnızca 1700 TL oldu. Buna nazaran minimum fiyatlı kiraya çıkmak istediğinde ortalamada kasım fiyatları ile lakin 29 metrekarelik bir daire tutabiliyor.

Asgari fiyatlı İstanbul’da ise lakin 17 metrekarelik bir daireyi kiralayabiliyor. Minimum ücretlinin, çalıştığı işyerinin servis imkânı yoksa işyerine ulaşımı da büyük bir sorun. İstanbul’da bir aylık abonman fiyatı 602 TL.

Asgari ücretlinin ailesi ve kendisi için ulaştırmaya ayırabildiği hisse ise fakat 761 TL. Yeni yılda ulaşıma gelecek rastgele bir artış da minimum ücretlinin işe gidiş gelişini bile etkileyecek.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir