Beş milyon riskli konut için ‘harekete geçilsin’ çağrısı: Güçlendirerek kurtarabiliriz

Deprem Güçlendirme Derneği (DEGÜDER) tarafından Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı desteğiyle İTÜ Süleyman Demirel Konferans Merkezi’nde ‘Kentsel Dönüşümde Güçlendirmenin Rolü’ başlıklı çalıştay gerçekleştirildi. ‘Yerel İdareler ve Güçlendirme’ temasıyla hayata geçirilen aktiflikte, zelzele jenerasyonunda bulunan Türkiye’deki riskli bahislerin güçlendirilmesinin değeri ve güçlendirmenin önündeki idari ve türel manilerin kaldırılması gerektiği ele alındı. Güçlendirmenin finanstan hukuka kadar tüm taraflarıyla konuşulduğu çalıştaya; ilçe belediye liderleri, lider yardımcıları, müdürler, mühendisler, kamu kurumlarının bölge müdürleri ve temsilcileri, mühendislik ve müşavirlik firmaları ile ilgili STK’lar ve şirketlerin temsilcileri katıldı.

Etkinlikle ilgili değerlendirmelerde bulunan DEGÜDER Başkanı Sinan Türkkan, güçlendirmenin başlı başına başka bir mühendislik kolu ve başka bir mevzu olduğunu belirterek, “Dolayısıyla da güçlendirme yapabilmek için hem türel altyapının hem de finans altyapısının oluşması lazım. Bunlar olmadan bir yere gidebilmek, bir şey yapabilmek çok mümkün değil” dedi.

Bugüne kadar yapılmayan ve birinci sefer gerçekleştirilen bu çalıştayda yalnızca güçlendirmenin yalnızca teknik olarak ele alınmadığını, yalnızca nasıl güçlendirme yapılacağının konuşulmadığını lisana getiren Türkkan, “Bu işin türel altyapısının ne olması gerektiğini ve şu anda sürecin nerelerde tıkandığını, finansman kaynaklarının nasıl kullanılacağını ele aldık” açıklamasında bulundu.

“5 milyon konut güçlendirmeyle kurtarılabilir”

Türkkan, şu an güçlendirmeyle ilgili problemlerin devam ettiğinin altını çizerek, şu açıklamalarda bulundu:

“Malesef tüm davetlerimize karşın farklı zorluklarla karşı karşıya kalmaya devam ediyoruz. Güçlendirme süreçlerinde de ’yıkıp tekrar yaparken gerekli tüm evraklar’ isteniyor. Binadaki ’sağlamlık açısından sorun teşkil etmeyen, yapısal olmayan’ en ufak fiziki değişim bile sorun ediliyor. Bu pürüzlerin hem güçlendirmede hem de dönüşümde ortadan kaldırılması gerekiyor. Bu manilerin kaldırılması ve vatandaşın güçlendirmeye teşvik edilmesi gerekiyor. Zira riskli yapıları fakat düşük maliyetlerle güçlendirerek kurtarabiliriz. Hepsini yıkıp tekrar yapmaya vaktimiz yok. Türkiye genelinde 6-7 milyon riskli konuttan bahsediliyor. Şiddetli bir zelzelede hasar alması beklenen bu konutların 5 milyonu güçlendirmeyle kurtarılabilir. Bu hanelerin 600 bin adedi İstanbul’da bulunuyor.”

Türkkan, vatandaşların da artık güçlendirme konusunda daha şuurlu olması ve taleplerini ilgili belediyelere iletmesi gerektiğini kelamlarına ekledi.

“Düşük maliyetle binaları güçlendirerek sağlam hale getirebiliriz”

İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden Prof. Dr. Ali Hepşen, “Biz yıllardır kıymetli bir noktayı gözardı etmişiz. Güçlendirme, yıkıp tekrar yapmanın 3’te bir maliyetinde. Güçlendirme kalkınma planlarında da ihmal edilmiş. Burada dernek çok kıymetli bir boşluğu dolduruyor. Ya binaların dönüşümü için maliyetine katlanacağız ya da çok daha düşük maliyetle binaları sağlam hale getireceğiz. Bu nedenle düşük maliyetle binaları güçlendirerek güçlü hale getirebiliriz.” açıklamasında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir