EYT’de işveren ile hükümet anlaştı! İşte vatandaşın avantajı

TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesine ait açıklama yaptı. Akkol, emekli-çalışan ortasındaki SGK prim farkının giderileceği ve KGF ile patronlara uygun kredi verileceği konusunda Bakan Bilgin’in müjde verdiğini söyledi.  Akkol ayrıyeten 3 unsura dikkat çekti. Pekala bu 3 unsur emekli olacak vatandaşlara ne üzere avantajlar getirecek? İşte ayrıntılar…

Konuyla ilgili milliyet.com.tr’ye açıklamalarda bulunan Vergi Uzmanı Muhammet Bayram şu sözleri kullandı: “Yeni yılda hem taban fiyatın artışı hem de EYT kapsamında emekli olacaklarla bir arada patronları önemli bir maliyet bekliyor. Pandemi sürecinden patronlarımız devletimizin vermiş olduğu kısa çalışma ödeneği, düşük faizli krediler ve sübvansiyonlarla ayakta kalmaya çalıştı. Görüldü ki pandemide tüm dünyanın tedarikte en önde olduğu, süratli tepki verdiği ülke Türkiye oldu.

Bununla bir arada güç fiyatlarındaki süratli artış, Rusya-Ukrayna krizi ve Avrupa’daki resesyonla patronlarımız birtakım zorluklarla karşılaştı. Taban fiyat tespit kurulunu birinci toplantısı Çalışma Bakanlığı’nın mesken sahipliğinde gerçekleştirildi.

‘PRİM EŞİTLEME TÜM EMEKLİLERİ KAPSAMALIDIR’

İşverenlerin sigorta primlerini nizamlı bir formda öderse 5 puanlık bir indirimleri kelam bahsidir. Ancak emekli olup çalıştırmaya devam ettirdikleri çalışanların ödediği prim artık toplumsal güvenlik destekleme primi (SGDP) olarak oluyor. Lakin SGDP üzerinden yüzde 5 bir indirim kelam konusu değildir. Buna ait de bir talep oldu lakin yalnızca EYT kapsamında olacaklar için bu düzenleme yapılamaz. Yapılacaksa tüm emekli olup da çalışanların sigorta primleri üzerinden olacaktır. Buna ait kararı önümüzdeki günlerde göreceğiz.

‘DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ İLE BORÇLANMA SAĞLANABİLİR’

İşverenlerin kimi talepleri var, Bunun karşılığında çalışanların da kimi maaş artışı talepleri var. İki tarafında taleplerinin makul düzeyde karşılanacağını düşünüyorum. EYT kapsamında emekli olacaklara ait kıdem tazminatı var. Olağanda emeklilik aydan aya, 3 ayda 1 değişebilirken, EYT milyonları ilgilendirdiği için birden toplu bir halde emeklilikte kıdem tazminatı ödemesi kelam bahsidir.

İŞTE VATANDAŞIN AVANTAJI: ÖDEME TEK SEFERDE SAĞLANACAK

İşverenlerin isteği kıdem tazminatının taksitle ödenmesidir. Fakat emekli olacakların isteği tazminatı tek seferde almak bu da onların en doğal hakkıdır. İki tarafın da gönlü olması hasebiyle patronlara düşük faizli, ya da sıfır faizli krediler verip patronların bankalara tahsisli olarak borçlanması, çalışanlara bunun tek seferde verilmesi sağlanacak.

‘İŞVERENLERİN MALİYET VE İSTİHDAMI PLANLAMASI ELZEM’

Yine tıpkı halde aralık ayında EYT yasası görüşülmeye başlanacak. Ocak ayında yasalaşacağını öngörüyoruz. Şubat ayı prestijiyle da vatandaşlarımız emekli maaşını almaya hak kazanacak. Burada personel ile patron anlaşırsa çalışmaya devam edecekler. Yeniden birebir formda şayet anlaşırlarsa kıdem tazminatını kendi ortalarında taksitli bir halde ödeyebilirler. Burada patronların kaç kişinin emekli olacağını, çıkarmaları ve buna ait maliyet hesaplamaları ve şayet bu çalışan emekli olur ve çalışmaya devam etmezse yerine istihdam etmesi gereken kişiyi belirlemesi gerekiyor. O yüzden patronlar kendi içlerinde bu emeklilikleri hem kıdem tazminatı maliyeti hem de istihdam açısından planlamaları elzemdir.

‘EMEKLİLİĞİ KADEMELENDİRME KELAM KONUSU DEĞİLDİR’

Burada emeklilerin hem EYT yasası kapsamında emeklilik hakkı kazanmaları lakin seni kademeli biçimde emekli yapalım demeleri mümkün değildir. Emeklilik kanunu bir haktır. İsteyen istediği vakitte emekli olabilir. Emekliliği kademelendirme kelam konusu değildir. Yaş koşulu ortadan kalktı üzere gözüküyor. Prim günü ve sigortalılık mühletini dolduranlar emekli olacak.

İşverenlerin nitelikli iş gücü kaybımız olur mu kaygısı mevcut. Emekli olacak şahıslar 48-50 yaş civarındadır. Şu andaki enflasyonist ortamı göz önünde bulundurursak çalışanlar emekli olsa dahi patronla muahedeleri halinde çalışmaya devam edeceklerdir diye düşünüyorum. “

EMEKLİ-ÇALIŞAN PRİM FARKI GİDERİLECEK

TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol 3 EYT hususunu şöyle açıkladı: “Biri, emekli olup çalışmaya devam edecek arkadaşlarımızın patrona maliyeti artıyor. Yüzde 80’in üzerinde iş hayatına devam etmek istiyor. Patronlar de büyük oranda devam etmek istiyor. Burada bir ahenk görüyoruz. Emeklilerle olağan çalışanlar ortasındaki SGK prim farkı giderilecek. Bunun muştusunu bakan (Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin) az önce paylaştı.

KIDEM TAZMİNATI KREDİ DESTEĞİ

Emekli olacak çalışanların tıpkı anda emekli olması durumunda önemli finansman çıkması kelam konusu. Bakanımız Kredi Garanti Fonu’ndan (KGF) uygun kredi ile patronların yalnız bırakılmayacağı muştusunu verdi.

Üçüncü bahis kritik bölümlerde yüzlerce kişinin emekli olması durumunda problemler oluyor. Ülke olarak çalışma arkadaşlarımızı mağdur etmeden planlama dahilinde emeklilikleri organize ediyor olmamız gerekiyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir