İspanya doğalgazda uyguladığı vergiyi yüzde 5’e indirdi

İspanya hükümeti, Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle Avrupa’da başlayan güç krizine karşı aldığı tedbirler kapsamında doğalgazda vergiyi yüzde 21’den yüzde 5’e indirdi.

Bakanlar Heyetinde alınan karar gereği, 1 Ekim-31 Aralık tarihleri ortasında geçerli olacak biçimde doğalgazda vergi oranı yüzde 21’den yüzde 5’e indirilecek.

Ekolojik Geçiş ve Demografik Mücadele Bakanı Teresa Ribera, basına yaptığı açıklamada, doğalgazda vergi indiriminin yakıt peleti ve briketinde de geçerli olacağını, “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yarattığı tansiyonun neden olduğu güç krizi karşısında yerli tüketicileri ve sanayiciyi desteklemeyi amaçladıklarını” söyledi.

Doğal gaz kullanıcıları için üç aylık süreçte 210 milyon euroluk bir tasarruf öngördüklerini belirten Ribera, gerek duyulması halinde vergi indirimi mühletinin uzatılacağını söz etti.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, doğalgazda vergi indirimi olacağını 1 Eylül’de açıklamıştı.

Hükümet, güç krizinden ötürü şimdiye kadar elektrik faturasıyla irtibatlı vergilerde ise yüzde 80 oranında indirim yaparken, bunun vergi mükellefleri için 10 milyar avroluk bir tasarruf yaratacağı belirtilmişti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir