TRT, Cumhur İttifakı’na Millet İttifakı’ndan 85 kat fazla yer ayırdı

ANKARA – Kamu yayıncısı TRT’nin seçim sürecinde siyasi partilere ayırdığı yer tartışma konusu. Muhalefetin temsilcilerinin açıklamalarına ve mitinglerine yer vermemekle eleştirilen kurum, Cumhur İttifakı’na ise tam karşıtı bir tavır benimsiyor.

RTÜK üyeleri İlhan Taşcı ve Tuncay Keser, cumhurbaşkanlığı adaylıklarının katılaştığı 1 Nisan ile 1 Mayıs tarihleri ortasında TRT Haber’in ittifakların mitinglerini canlı yayınlama müddetlerini inceledi. Buna nazaran Cumhur İttifakı’nın Millet İttifakı’ndan 85 kat fazla oranda canlı yayınlandığı ortaya çıktı.

CUMHUR İTTİFAKINA YAKLAŞIK 60 SAAT AYRILDI

RTÜK üyeleri Taşcı ve Keser’İn belirlemelerine nazaran, 1 Nisan ile 1 Mayıs tarihleri ortasında Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan TRT Haber kanalında 32 saat 42 dakika 47 saniye mühletle canlı yayında yer aldı. Cumhur İttifakı ortağı MHP’nin Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye bu süreçte 25 saat 27 dakika 40 saniye yer verilirken ittifak üyesi partilerden BBP’ye 33 dakika 43 saniye, DSP’ye 13 dakika 11 saniye, Yine Refah Partisi’ne 7 dakika, HÜDA PAR’a ise 6 dakika 45 saniye TRT ekranlarında yer aldı. Buna nazaran Cumhur İttifakı TRT Haber’de toplamda 59 saat 11 dakika 6 saniye canlı yayında kaldı.

TRT Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na ise bir aylık süreçte 32 dakika 23 saniye ekranlarını açtı. Millet İttifakı ortaklarından İYİ Parti’nin Genel Başkanı Meral Akşener’e 10 dakika 35 saniye yer ayrılırken, bu ittifaka toplamda 42 dakika 58 saniye TRT ekranları açıldı.

RTÜK üyelerinin tespitine nazaran başka cumhurbaşkanı adayları Sinan Oğan ile Muharrem İnce, TRT Haber’de yer bulamadı. Millet İttifakı üyesi DEVA Partisi, Gelecek Partisi, Saadet Partisi ve Demokrat Parti’ye de TRT Haber ekranları açılmadı.

‘TRT HALKIN DEĞİL AK PARTİ’NİN KANALI’

Konuya ait kıymetlendirme yapan RTÜK üyesi İlhan Taşcı, “Tablo, kamu yayıncısı niteliği olan ve 85 milyon yurttaşın vergileriyle yayın hayatını sürdüren TRT, Türkiye’nin ve halkın değil apaçık AKP’nin propaganda aracına dönüştüğü ortaya koymaktadır. Hatta o denli ki, TRT iktidar partisinin ve onun cumhurbaşkanı adayının seçim kampanyasını yürütmekle misyonlu PR şirketi üzere hareket ediyor” dedi.

TRT’nin yayınlarında, tüm siyasi partilere ve Cumhurbaşkanı adaylarına eşit ve yansız bir yayıncılığı benimsemesi gerektiği vurgulayan Taşcı, şunları söyledi:

“TRT için kamu yayıncısı demek mümkün değil. İttifaklar ortasındaki 85 katlık uçurum fakat yandaşlıkla açıklanabilir. TRT’nin memleketler arası kamu yayıncıları gibisi bir yayıncılığı ortaya koyması gerekirken, sırf iktidar partisinin ve Cumhur İttifakı’nın propagandasını yapması kurumun kendi mevzuatına bile alışılmamıştır. TRT tarafsızlığından kelam etmek imkanlı değildir, o denli ki kendi mevzuatını bile hiçe sayan bir idare anlayışı hakim kılınmıştır. Seçim sürecinde adil, eşit ve yansız bir tavır sergilemeyen TRT’deki bu utanılası yayıncılığın sorumlusu da şahsen TRT Genel Müdürüdür.”

‘TRT’NİN HALİ ORTADA’

RTÜK üyesi Tuncay Keser de mevzuya ait, “Seçim periyotları, demokrasi açısından büyük ehemmiyet taşımaktadır. Kamuoyunun sağlıklı oluşabilmesi için radyo ve televizyon yayınlarında tüm görüşlere ve adaylara fırsat eşitliği sağlanması gereklidir” dedi. Keser, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Milletin vergileriyle yayıncılık yapan TRT, öbür yayın kuruluşlarına örnek olması gerekirken, tam bilakis tarafsızlığı, fırsat eşitliğini en fazla ihlal eden kuruluş haline geldi. TRT idaresi TRT Kanunu’nu paspas etmiş durumda. Sayın Taşçı ile yaptığımız tespitlere nazaran iki ittifaka canlı yayınlar için ayrılan müddette 85 katlık fark var. Bir yandan da TRT Haber’de belgesel ismi altında iktidar propagandası da tam gaz sürüyor. İki anayasal kurum olan Yüksek Seçim Kurulu ile Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun seçim periyodu yayınları için özel sorumlulukları bulunuyor. Alınan prensip kararları ortada. TRT’nin hali de ortada. İki özerk konsey hiçbir adım atmadığı için adaletsizlik büyüyor. RTÜK’ün yayın taramasını yaparak, bir an evvel YSK’ya göndermesi zorunluluktur. Seçime az bir müddet kaldı. Yayın taraması bugün yapılmayacaksa ne vakit yapılacak? Secim adaletinin, fırsat eşitliğinin lime lime edilmesine sessiz kalınması, demokrasiye ihanetten öteki bir mana taşımaz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir